The Society:

  HOME

  Introduction

  Objects

  Join or renew

  Guest Book

  Hall of Fame

  Products For Sale

  Classifieds Ads

  Contact Us

 

The Avicultural Journal

  Journal Archives

  Exotic Bird Species

  Budgerigar Information

  Canary Information

  Parrot Information

  Finch Information

  General Information

  First Breeding Awards

 

Affiliations:

  Affiliated Clubs

  Parrot Association of Canada

  Avian Preservation Foundatn

 

Showing Birds:

  Canadian Shows

  National Results

  Accredited Judges

 

Leg Bands:

  General Information

  Band Size Chart

  Trace a Band

  Band Prices

  Order Bands

  Current Ring Codes

 

Links:

    Links

    Copyright & Privacy Policies

 

    2008 NATIONAL SHOW RESULTS  

    hosted by the Budgerigar & Foreign Bird Society

     

    TYPE CANARY AWARDS

    Best Border..............................................................................Vince Turco

    Best Young Border................................................................... Vince Turco

    2nd Best Young Border...................................................... Constantino Lotti

    3rd Best Young Border......................................................... Milan Adamovic

    4th Best Young Border......................................................... Milan Adamovic

    Best Adult Border...............................................................Constantino Lotti

    2nd Best Adult Border............................................................Tony Medeiros

    Best Fife..................................................................................Dave Crump

    Best Young Fife........................................................................Dave Crump

    2nd Best Young Fife.................................................................Dave Crump

    3rd Best Young Fife.................................................................Joe Cacilhas

    4th Best Young Fife.............................................................Milan Adamovic

    5th Best Young Fife...............................................................Tony Medeiros

    Best Adult Fife......................................................................Tony Medeiros

    2nd Best Adult Fife....................................................................Vince Turco

    Best Type................................................................Carlos & Yvonne Carrillo

    Best Young Gloster Consort.................................................Denis Praticante

    2nd Best Young Gloster Consort...........................................Denis Praticante

    Best Adult Gloster Consort...................................................Agostino Morson

    Best Young Gloster Corona..............................................George Raftopoulus

    2nd Best Young Gloster Corona........................................George Raftopoulus

    Best Adult Gloster Corona.........................................Carlos & Yvonne Carrillo

    Best Young Norwich................................................................John Kotsoros

    Best Adult Norwich..................................................................John Kotsoros

    Best Young Yorkshire..............................................................John Kotsoros

    Best Adult Yorkshire................................................................John Kotsoros

    Best Dutch Frill........................................................................Joe Rodrigues

    Best Parisian......................................................................Maurice Ghanbari

    Best Lizard.............................................................................Joe Rodrigues

    Best Rarer Fancy................................................................Maurice Ghanbari

    Best Novice in Division Type......................................Peter & Kathy DeCesare

    MELANIN COLOURBRED CANARY AWARDS

    Best Melanin Canary...........................................................Steve Varvarigos

    Best Young Melanin Canary.................................................Steve Varvarigos

    2nd Best Young Melanin Canary........................................Agostinoi Capaldo

    Best Adult Melanin Canary........................................................Joe Palermo

    Best Non-Classic Melanin Canary................................................Fred Gatto

    Best Young Black..............................................................Steve Varvarigos

    2nd Best Young Black.......................................................Agostino Capaldo

    3rd Best Young Black..................................................................Fred Gatto

    Best Adult Black......................................................................Joe Palermo

    Best Young Brown......................................................................Fred Gatto

    2nd Best Young Brown...............................................................Fred Gatto

    Best Adult Brown.....................................................................Joe Palermo

    Best Young Agate..................................................................Larry Debono

    Best Young Isabel.................................................................Andre Gomes

    Best Young Mosaic...........................................................Steve Varvarigos

    Best Young Pastel............................................................Arturi & Ramundi

    Best Young Opal.............................................................Thanh Tam Vo Thi

    Best Phaeo...............................................................................Fred Gatto

    Best Topaz/Eumo/Onyx...........................................................Aldo Bracco

    Best Satinette.......................................................................Andre Gomes

    Best Siskin or Mule..............................................................Victor Chetcuti

    LIPOCHROME COLOURBRED CANARY AWARDS

    Best Lipochrome Canary..................................................Arturi & Ramundi

    Best Young Lipochrome Canary........................................Arturi & Ramundi

    2nd Best Young Lipochrome Canary................................. Arturi & Ramundi

    Best Adult Lipochrome Canary ..............................................Louis Demelo

    Best Young Red Ground Intensive ....................................Arturi & Ramundi

    2nd Best Young Red Ground Intensive ..............................Arturi & Ramundi

    3rd Best Young Red Ground Intensive ...............................Arturi & Ramundi

    Best Adult Red Ground Intensive...............................................Lino Sartori

    Best Young Red Ground Frost..........................................Arturi & Ramundi

    2nd Best Young Red Ground Frost....................................Arturi & Ramundi

    3rd Best Young Red Ground Frost.....................................Arturi & Ramundi

    Best Adult Red Ground Frost.................................................Louis Demelo

    Best Young Yellow Ground..............................................Agostino Capaldo

    2nd Best Young Yellow Ground..........................................Charles Bezzina

    3rd Best Young Yellow Ground...................................................Tullio Ferri

    Best Adult Yellow Ground..................................................Charles Bezzina

    Best Young White Ground.....................................................Louis Demelo

    2nd Best Young White Ground.................................................Aldo Bracco

    3rd Best Young White Ground.................................................Aldo Bracco

    Best Adult White Ground.........................................................Frank Aceto

    Best Ivory........................................................................Arturi & Ramundi

    2nd Best Ivory......................................................................Tony Molinaro

    Best Mosaic (Lipochrome)...........................................................G. Tonus

    2nd Best Mosaic (Lipochrome)..............................................Carmelo Taibi

    FINCH AWARDS

    Best Finch in Show...............................................................Mike Manley

    2nd Best Finch in Show.........................................................Julie Lawson

    Best Young African Finch..........................................Peter & Donna Webb

    Best Adult African Finch...........................................................Al Capone

    Best Young Australian Finch.....................................................Al Capone

    Best Adult Australian Finch...............................................Ricardo Gaskin

    Best Young Grass Finch........................................Vince & Kendra Moase

    Best Adult Grass Finch.....................................................Ricardo Gaskin

    Best Young Gouldian Finch...................................................Julie Lawson

    2nd Best Young Gouldian Finch............................................Steve Wilson

    3rd Best Young Gouldian Finch..............................................Ron Cloutier

    Best Adult Gouldian Finch....................................................Julie Lawson

    Best East Asian or Indian Finch.............................................Mike Manley

    Best Central or South American Finch....................................Mike Manley

    Best Softbill or Cardinal.........................................................Mike Manley

    Best European Finch..............................................Francesco Paternostro

    Best Bengalese..................................................................Robert Whittle

    DISPLAYS

    Best Small Display (Less than 5 birds).....................................Mike Manley

    Best Large Display (5 birds or more)..........................Vince & Kendra Moase

    ZEBRA FINCH AWARDS

    Best Zebra Finch in Show....................................................Robert Whittle

    2nd Best Zebra Finch in Show.................................Vince & Kendra Moase

    Best Champion in Show......................................................Robert Whittle

    Best Champion Pair Open........................................................Dave Pauls

    Best Champion Pair Young..................................................Luke Donnelly

    Best Champion Single Open................................................Robert Whittle

    Best Champion Single Young..............................................Robert Whittle

    HOOKBILL AWARDS

    Best Hookbill..................................................................Jocelyn Lauzier

    Best Young Lovebird.......................................................Gary D’Ornellas

    2nd Best Young Lovebird....................................Peter & Kathy DeCesare

    Best Adult Lovebird.........................................................Jocelyn Lauzier

    Best Young Cockatiel..................................................Bruce Calderwood

    2nd Best Young Cockatiel....................................................Steven Elich

    3rd Best Young Cockatiel...............................................Judy Brickenden

    Best Adult Cockatiel..........................................................Jane Gillespie

    Best Whiteface Cockatiel...................................................Jane Gillespie

    Best Novice Cockatiel..........................................................Steven Elich

    Best Young Small Parrot *.................................................Luke Donnelly

    2nd Best Young Small Parrot *......................................Martin McKIibben

    Best Adult Small Parrot *.......................................................Stella Luuk

    Best Young Medium Parrot *..................................................John Zerafa

    2nd Best Young Medium Parrot *...........................................Jimmy Tam

    Best Adult Medium Parrot *..........................................Bruce Calderwood

    Best Young Large Parrot *..................................................Jane Gillespie

    2nd Best Young Large Parrot *...........................................Kalpesh Patel

    Best Adult Large Parrot *..................................................Dahlijah Rahm

    Best Novice in Hookbill Division..............................................Stella Luuk

    * Excluding Lovebirds and Cockatiels

    BUDGERIGAR AWARDS

    Best Budgerigar in Show...................................Mervyn & Myola Sequeira

    2nd Best Budgerigar in Show.............................................Bill Donaldson

    3rd Best Budgerigar in Show.............................................The Canadians

    Best Opposite Sex in Show..............................................The Canadians

    Best Breeder in Show......................................................The Canadians

    Best Champion Any Age...................................................Bill Donaldson

    2nd Best Champion Any Age...................................................Jeff Coles

    3rd Best Champion Any Age..............................................Barry Skinner

    Best Champion Any Age Opposite Sex....................................Jeff Coles

    Best Champion Breeder...................................................The Canadians

    2nd Best Champion Breeder..............................................Barry Skinner

    3rd Best Champion Breeder...............................................Barry Skinner

    Best Champion Breeder Opposite Sex................................Barry Skinner

    Best Novice Any Age.......................................Mervyn & Myola Sequeira

    2nd Best Novice Any Age.................................Mervyn & Myola Sequeira

    3rd Best Novice Any Age..................................Mervyn & Myola Sequeira

    Best Novice Any Age Opposite Sex..................Mervyn & Myola Sequeira

    Best Novice Breeder........................................Mervyn & Myola Sequeira

    2nd Best Novice Breeder...............................................Bernard O’Reilly

    3rd Best Novice Breeder...................................Peter & Kathy DeCesare

    Best Novice Breeder Opposite Sex....................Peter & Kathy DeCesare

    Best Redeye (Albino, Lutino, Lacewing)..............................Barry Skinner

    Best Yellow-Face...........................................................Bernie Hansen

    Best Dominant Pied...............................................................Jeff Coles

    Best Recessive Pied..........................................................Jim Gilchrist

    Best Spangle.................................................................Bill Donaldson

    Best Clearbody...............................................................Barry Skinner

    Best Sky Blue...............................................................The Canadians

    Best Dark Factor (Cobalt, Violet, Mauve, Olive, Green).......Barry Skinner

    Best Dilute or Greywing.........................................................Jeff Coles

    Best Domestic or Commercial...............................Ray & Kathy Levigne

This site maintained by: The Avicultural Advancement Council of Canada,
E-mail: Webmaster
Copyright 1977 - 2012 © The Avicultural Advancement Council of Canada