The Society:

  HOME

  Introduction

  Objects

  Join or renew

  Guest Book

  Hall of Fame

  Products For Sale

  Classifieds Ads

  Contact Us

 

The Avicultural Journal

  Journal Archives

  Exotic Bird Species

  Budgerigar Information

  Canary Information

  Parrot Information

  Finch Information

  General Information

  First Breeding Awards

 

Affiliations:

  Affiliated Clubs

  Parrot Association of Canada

  Avian Preservation Foundatn

 

Showing Birds:

  Canadian Shows

  National Results

  Accredited Judges

 

Leg Bands:

  General Information

  Band Size Chart

  Trace a Band

  Band Prices

  Order Bands

  Current Ring Codes

 

Links:

    Links

    Copyright & Privacy Policies

 

2007 National Show Results

hosted by Central Island Cage Bird Society

in conjuction with Vancouver Island Canary Association

and Western Canada Budgerigar Association

Division One - Coulourbred Canaries   Judge:Robert Larochelle
     
Best Current Year Coulourbred Canary   Albert Varda
Best Colourbred Canary   Albert Varda
Second Best Colourbred   Albert Varda
Third Best Colourbred   George Rust
Best Champion Current Year Colourbred   Albert Varda
AACC Special   Albert Varda
Best Red Lipochrome   Albert Varda
Best Yellow Lipochrome   Jay Bunker
Best White Lipochrome   Albert Varda
Best Ivory   Elaine Wilson
Best Red Mosaic   Albert Varda
Best Bronze   George Fuist
Best Blue/Green   Albert Varda
Best Red Brown   Albert Varda
Best Red Agate   Stanley Chay
Best white/Yellow Agate   Elaine Wilson
Best Red Isabel   George Rust
Best Opal   Stanley Chay
Best Ino   Albert Vard
Best Satinette   Elaine Wilson
Best Melanin Mosaic   Albert Varda
     
Division Two - Type Canaries   Judge: Bob Metheny
     
Best Current Year Type Canary   Gene Poirier
Best Type Canary   Gene Poirier
Second Best Type Canary   Greg Farina
Third Best Type Canary   Greg Farina
Best Champion Current Year Type   Gene Poirier
Best Novice Current Year Type   John Willis
Best Border   Greg Farina
Best Fife   Elaine Wilson
Best Gloster   Gene Poirier
Best Gloster Consort   Gene Poirier
Best Gloster Corona   Gene Poirier
Best Norwich   Stanley Chay
Best Lizard   John Lubberts
Best AOT -Scotch Fancy   Jay Bunker
     
Division Three - Domestic Finch   Judge: Laura Bewley
     
Best Current Year Domestic Finch   John Willis
Best Domestic Finch   John WIllis
Second Best Domestic Finch   Gerri Varney
Third Best Domestic Finch   Gerri Varney
Best Champion Current Year   John Willis
AACC Special   John Willis
Best Zebra Finch   John Willis
Best Bengelese   Elaine Wilson
Best Gouldian/ Parrot Finch   Gerri Varney
Best AOV Finch   Gerri Varney
     
Division Four - Foreign Seedeater   Judge: Laura Bewely
     
Best Current Year Foreign Finch   Elaine Wilson
Best Foreign Finch   John Willis
Second Best Foreign Finch   John Willis
Third Best Foreign Finch   John Willis
Best Novice Current Year   Elaine Wilson
AACC Special   John Willis
Best Small Finch   Elaine Wilson
Best Australian   John Willis
Best AOV   John Willis
Best Hardbill   John Willis
Best Softbill   Grant Rishman
     
Division Five - Hookbills   Judge: Anette Howard
     
Best Current Year Domestic Hookbill   John Willis
Best Current Year Foreign Hookbill   Poul Christiansen
Best Hookbill   Kathy Cobb
Second Best Hookbill   Darlene Ball
Third Best Hookbill   Linda Halliday
Best Champion Current Year   John Willis
Best Novice Current Year   Linda Kelly
AACC Special   Sylvia Jones
Best Lovebird   Linda Kelly
Best Cockatiel   Sylvia Jones
Best Small Parrot   Darlene Ball
Best Medium Parrot   Kathy Cobb
Best Large Parrot   Linda Halliday
     
Division Six- Budgerigar   Judge: Nick Flavell
     
Best Current Year Budgerigar   Jim Marshall
Best Current Year Opposite Sex   The Canadians
Best Budgerigar   Jim Marshall
Best Opposite Sex Budgerigar   Ray Watson
2nd Best Budgerigar   Barry Skinner
3rd Best Budgerigar   Ray Watson
4th Best Budgerigar   Jim Marshall
5th Best Budgerigar   The Canadians
6th Best Budgerigar   Jim Bertrand
7th Best Budgerigar   Jim Marshall
8th Best Budgerigar   Barry Skinner
9th Best Budgerigar   Frank Malaka
10th Best Budgerigar   Bob Gardner
Best Champion Current Year   Jim Marshall
Best Champion Current Year Opposite Sex   The Canadians
Best Champion Budgerigar   Jim Marshall
Best Champion Opposite Sex   Ray Watson
Best Champion Budgerigar   Jim Marshall
2nd Best Champion Budgerigar   Basrry Skinner
3rd Best Champion Budgerigar   Ray Watson
Best Intermediate Current Year   Frank Malaka
Best Intermediate Current Year Opposite Sex   Terry Froese
Best Intermediate Budgerigar   Frank Malaka
Best Intermediate Opposite Sex   Terry Froese
2nd Best Intermediate Budgerigar   Frank Malaka
3rd Best Intermediate Budgerigar   Frank Malaka
Best Novice Current Year   Jim Lloyd
Best Novice Current Year Opposite Sex   Jim Lloyd
Best Novice Budgerigar   Sylvia Jones
Best Novice Opposite Sex   Jim Lloyd
2nd Best Novice Budgerigar   Sylvia Jones
3rd Best Novice Budgerigar   Jim Lloyd
Best Curent Year Rare Budgerigar   The Canadians
Best Rare Budgerigar   Bob Gardner
Best Current Year Lutino/Albino/Lacewing   Barry Skinner
Best Lutino/Albino/Lacewing   Ray Watson
Best Curent Year Junior Budgerigar   Bailey Christiansen Burrows
Best Junior Budgerigar   Bailey Christiansen Burrows
     
Junior Awards   Judge: John Willis
     
Best Junior   Bailey Christiansen Burrows
AACC Special   Keala Nixon
     
Pet Awards   Judge: John Willis
     
Best Pet   Colton Valens
2nd Best Pet   Karen Baumbach
3rd Best Pet   Sheridan Collyer Vallens
AACC Special   Richelle Collyer
Display Awards   Judge: John Willis
     
Best Display   Richelle Collyer
2nd Best Display   Karen Baumbach
3rd Best Display   Sheridan Collyer Vallens
AACC Special   Kathy Cobb/Crystal Akerley

This site maintained by: The Avicultural Advancement Council of Canada,
E-mail: Webmaster
Copyright 1977 - 2012 © The Avicultural Advancement Council of Canada