The Society:

  HOME

  Introduction

  Objects

  Join or renew

  Products For Sale

  Contact Us

 

The Avicultural Journal

  Exotic Bird Species

  Budgerigar Information

  Canary Information

  Parrot Information

  Finch Information

  General Information

Affiliations:

  Affiliated Clubs

  Avian Preservation Foundation

 

Showing Birds:

  Canadian Shows

  National Results

  Accredited Judges

 

Leg Bands:

  General Information

  Band Size Chart

  Trace a Band

  Band Prices

  Order Bands

  Current Ring Codes

 

Links:

    Links

    Copyright & Privacy Policies

 

    2001 NATIONAL SHOW RESULTS 

    44th Canadian National Bird Show

     

    Hosted by Edmonton Avicultural Association

     

    Division One – Type Canaries Judge – Steven Mycock
    Best Type Canary   Jay Bunker
    Second Best Type Canary   Dunstan Browne
    Third Best Type Canary   Jason Mihalec
    Best Yearbred Type Canary   Jay Bunker
    Best Champion Yearbred   Jay Bunker
    Best Novice Yearbred   Roy Schlatter
    Best Champion Open   Correia’s Aviaries
    Best Novice Open   Roy Schlatter
    Best Border   Jason Mihalec
    Best Gloster   Dunstan Browne
    Best Gloster Consort   Correia’s Aviaries
    Best Gloster Corona   Dunstan Browne
    Best Fife   Jay Bunker
    Best Lizard   John Lubberts
    Best Frill   Twila Riopel
    Best A.O.T.   Mary Anne LeBeau
    Division Two – Colourbred Canaries Judge – Albert Varda
    Best Colourbred Canary   John DeVisser
    Second Best Colourbred Canary   Terry Louie
    Third Best Colourbred Canary   Herbert Hanson
    Best Yearbred Colourbred Canary   John Devisser
    Best Champion Yearbred Colourbred   John Devisser
    Best Novice Yearbred Colourbred   Wendy Davis
    Best Champion Open   George Fuist
    Best Novice Open   Anges Dewal
    Best Red Orange Lipochrome   John Devisser
    Best Red Orange Melanin   Herbert Hanson
    Best Yellow Ground   Mary Anne Lebeau
    Best White Ground   Terry Louie
    Best New Colour   George Fuist
    Best Any Other Colour   Terry Louie
    Division Three – Hookbills Judge – Bill Carreiro

    Domestic Hookbills

    Best Domestic Hookbill   Colours in Flight Aviaries
    Second Best Domestic Hookbill   Correia’s Aviaries
    Third Best Domestic Hookbill   Correia’s Aviaries
    Best Champion Yearbred Domestic Hookbill   Correia’s Aviaries
    Best Novice Yearbred Domestic Hookbill   Dianne Frost
    Best Champion Open Hookbill   Colours in Flight Aviaries
    Best Novice Open Hookbill   Dianne Frost
    Best Lovebird in Show   Colours in Flight Aviaries
    Best Yearbred Lovebird   Correia’s Aviaries
    Best Cockatiel in Show   Les Mader
    Best Yearbred Cockatiel   Correia’s Aviaries

    Foreign Hookbills

    Best Foreign Hookbill   R&M Vangen
    Second Best Foreign Hookbill   R&M Vangen
    Best Yearbred Foreign Hookbill   R&M Vangen
    Best Champion Yearbred Foreign   R&M Vangen
    Best Champion Foreign   R&M Vangen
    Best Novice Open Foreign   Olissia Slugoski
    Best Small Parrot   R&M Vangen
    Best Medium Parrot   R&M Vangen
    Best Large Parrot   Cindy Dyson
    Division Four - Finches and Softbills Judge – Alfred Mion

    - Domestic Finches

    Best Domestic Finch   Sandi Cameron
    Second Best Domestic Finch   Lynn Kelly
    Third Best Domestic Finch   Sandi Cameron
    Best Champion Yearbred   Sandi Cameron
    Best Novice Yearbred   Jovan Radojcic
    Best Champion Open   Correia’s Aviaries
    Best Novice Open   Lynn Kelly
    Best Zebra Finch   Colours in Flight Aviaries
    Best Yearbred Zebra Finch   Colours in Flight Aviaries
    Best Bengalese Finch   Paradise Acres
    Best Lady Gouldian Finch   Lynn Kelly

    -Foreign Finches & Softbills

    Judge – Alfred Mion
    Best Foreign Finch   Jean Tarr
    Second Best Foreign Finch   Jean Tarr
    Third Best Foreign Finch   Jean Tarr
    Best Champion Yearbred   Jean Tarr
    Best Champion Open   Jean Tarr
    Best Small Foreign Finch   Jean Tarr
    Best Australian Finch   Jean Tarr
    Best A.O.T. Finch   Paint It Black Aviaries
    Best Dove   Lazlo Vadon
    Division Five - Budgerigars Judge – Carl Slavin
    Best Budgerigar   Norm Liddle
    Second Best Budgerigar   Norm Liddle
    Third Best Budgerigar   SteveBeretti
    Fourth Best Budgerigar   Norm Liddle
    Fifth Best Budgerigar   SteveBeretti
    Sixth Best Budgerigar   Norm Liddle
    Seventh Best Budgerigar   SteveBeretti
    Eighth Bes Budgerigar   Alf Behr
    Ninth Best Budgerigar   SteveBeretti
    Tenth Best Budgerigar   Alf Behr
    Best Yearbred Budgerigar   SteveBeretti
    Best Champion Yearbred   SteveBeretti
    Best Champion Open   Norm Liddle
    Best Opposite Sex Budgerigar   Norm Liddle
    Best Red Eye Budgerigar   Norm Liddle
    Division Six – Pet & Display Judge – Dunstan Browne
    Best Pet Bird   Cindy Dyson
    Second Best Pet Bird   Paint It Black Aviaries
    Best Display   Colours in Flight Aviaries
    Second Best Display   Sandi Cameron

     

This site maintained by: The Avicultural Advancement Council of Canada,
E-mail: Webmaster
Copyright 1977 - 2012 © The Avicultural Advancement Council of Canada