The Society:

  HOME

  Introduction

  Objects

  Join or renew

  Guest Book

  Hall of Fame

  Products For Sale

  Classifieds Ads

  Contact Us

 

The Avicultural Journal

  Journal Archives

  Exotic Bird Species

  Budgerigar Information

  Canary Information

  Parrot Information

  Finch Information

  General Information

  First Breeding Awards

 

Affiliations:

  Affiliated Clubs

  Parrot Association of Canada

  Avian Preservation Foundatn

 

Showing Birds:

  Canadian Shows

  National Results

  Accredited Judges

 

Leg Bands:

  General Information

  Band Size Chart

  Trace a Band

  Band Prices

  Order Bands

  Current Ring Codes

 

Links:

    Links

    Copyright & Privacy Policies

 

2015 NATIONAL SHOW RESULTS 

(58rd Canadian National Cage Bird Show)

 

Hosted by the
Budgerigar & Foreign Bird Society

Brampton, Ontario Canada

 

Division One A-Borders/Fife

 
JUDGE- Henke Snoren
   
AACC Best Young Border/Fife in Div 1A
 
Joe Cacilhas
Best Border
 
Vince Turco
Second Best Border
 
Tony Medeiros
Third Best Border
 
Vince Turco
Fourth Best Border
 
Leng Lim
Fifth Best Border
 
Serafino Brutto
Sixth Best Border
 
Jeremy Faria
Seventh Best Border
 
Vince Turco
Best White/Blue Border
 
Joe Cacilhas
Best Cinnamon/Fawn
 
-
     
Best Fife   Joe Cacilhas
Second Best Fife   Jeremy Faria
Third Best Fife   Jeremy Faria
Fourth Best Fife   Jeremy Faria
Fifth Best Fife   Tony Medeiros
Sixth Best Fife   Joe Cacilhas
Seventh Best Fife   Kire Crnoevic
Best Cinnamon/Fawn   Joe Cacilhas
Best Novice Border/Fife   Kire Crnoevic
     
Division One B-Type Canaries   JUDGE- Kevin McCallum
     
AACC Best Young Type Canary in Div 1B   Steve Zdravko Trpcic
Best Gloster   Robert Larochelle
Second Best Gloster   Emanuel Estevan
Third Best Gloster   Emanuel Estevan
Fourth Best Gloster   Robert Larochelle
Best Gloster Consort   Emanuel Estevan
Best Gloster Corona   Robert Larochelle
Best Yellow Gloster   Robert Larochelle
     
Best Type Canary   Steve Zdravko Trpcic
Second Best Type Canary   Sergio Lima
Third Best Type Canary   Sergio Lima
Best Norwich   Calpaldo Agostiono
Second Best Norwich   Calpaldo Agostiono
Best Yorkshire   Franko Fortino
Second Best Yorkshire   Franko Fortino
Third Best Yorkshire   Frank Ferreira
Best Parisian Frill   Steve Zdravko Trpcic
Second Best Parisian Frill   Steve Zdravko Trpcic
Third Best Parisian Frill   Steve Zdravko Trpcic
Best Northern (Dutch) Frill   Frank Ferreira
Best Southern Frill   Sergio Lima
Second Best Southern Frill   Sergio Lima
Best Padovan Frill   Doug Heggie
     
Best Scotch Fancy   Sergio Lima
Second Best Scotch Fancy   Jay Bunker
Best Japanese Hoso   Frank Ferreira
Best Gibber Italicus   Doug Heggie
Best Raza Espanola   Sergio Lima
Best Novice in Division   Kire Crnoevic
     
Division Two-Lipochrome Colourbred   JUDGE- Sergio Ebejer
     
AACC Best Current Year Lipochrome Canary   Arturi & Ramundi
Best Lipochrome Canary   Arturi & Ramundi
Second Best Lipochrome Canary   Selwan Solaka
Third Best Lipochrome Canary   Arturi & Ramundi
     
Best White Lipochrome   Tullio Ferri
Second Best White Lipochrome   Tullio Ferri
Third Best White Lipochrome   Tullio Ferri
Best Yellow Lipochrome   Tullio Ferri
Second Best Yellow Lipochrome   Tullio Ferri
Best Red Intensive Lipochrome   Arturi & Ramundi
Second Best Red Intensive Lipochrome   Arturi & Ramundi
Third Best Red Intensive Lipochrome   Gianno Tonus
Best Red Frost Lipochrome   Selwan Solaka
Second Best Red Frost Lipochrome   Selwan Solaka
Third Best Red Frost Lipochrome   Elio & Tony
Best Red Mosaic Lipochrome   Gatto Aviaries
Second Best Red Mosaic Liopochrome   Gatto Aviaries
Best Red Ivory Lipochrome   Joe Larocca
Second Best Red Ivory Lipochrome   Joe Larocca
Best Novice in Division - Lipochrome   Tony Vicoso
     
Division Three - Melanin Colourbred   JUDGE- Sjaak De Jong
     
AACC Best Current Year Melanin Canary   Gatto Aviaries
Best Classic Melanin Canary   Gatto Aviaries
Second Best Classic Melanin Canary   Gatto Aviaries
Third Best Classic Melanin Canary   Gatto Aviaries
Best Black   Gatto Aviaries
Second Best Black   Gatto Aviaries
Third Best Black   Aldo Bracco
Best Brown   Gatto Aviaries
Second Best Brown   Gatto Aviaries
Best Agate   Joe Larocca
Best Isabel   Joe Larocca
Best Non-Classic Melanin Canary   Andre Gomes
Second Best Non-Classic Melanin Canary   Aldo Bracco
Third Best Non-Classic Melanin Canary   Leonardo Giovannelli
Best Pastel   Arturi & Ramundi
Best Opal   Leonardo Giovannelli
Second Best Opal   Gatto Aviaries
Third Best Opal   Peter & Kathy De Cesare
Best Phaeo   Peter & Kathy De Cesare
Best Satinette/Topaz/Eumo/Onyx   Calpaldo Agostiono
Best Cobalt   Andre Gomes
Second Best Cobalt   Aldo Bracco
Third Best Cobalt   Arturi & Ramundi
Best Multiple & Nw Mutation/Siskin/Mule   Ravenda Filippo
Best Novice in Division - Melanin   Dan Wilson
     
Division Four- Finches   JUDGE- Dave Pauls
     
AACC Best Young Finch inc Zebra   Vince & Kendra Moase
Best Finch   Mike Manley
Second Best Finch   Mike Manley
Third Best Finch   Vince & Kendra Moase
     
Best African Finch   Vince & Kendra Moase
Second Best African Finch   Jimmy Tam
Best Young Australian Finch   Mike Manley
Best Grass Finch   Stephen Mycock
Best Gouldian Finch   Vince & Kendra Moase
Best Opposite Sex Gouldian Finch   Vince & Kendra Moase
Second Best Gouldian Finch   Vince & Kendra Moase
Third Best Gouldian Finch   Antonio Cardoso
Fourth Best Gouldian Finch   Gary D'Ornellas
Best East Asian or Indian Finch   Jimmy Tam
Second Best East Asian or Indian Finch   Mike Manley
Best Central or South American Finch   Antonio Cardoso
Best Softbill or Cardinal   Mike Manley
Second Best Softbill or Cardinal   Mike Manley
Best European Finch   Pete & Laurene Van Erp
Best Bengalese   Vince & Kendra Moase
Second Best Bengalese   Ron Cloutier
Best Novice in Division - Finch   Tony Vicoso
     
1st Place   Mike Manley
2nd Place   Mike Manley
3rd Place   Vince & Kendra Moase
4th Place   Mike Manley
5th Place   Vince & Kendra Moase
6th Place   Antonio Cardoso
7th Place   Vince & Kendra Moase
8th Place   Steven Mycock
9th Palce   Jimmy Tam
10th Place   Pete & Laurene Van Erp
     
Zebra Finch Awards
   
Best Zebra Finch   Pete & Laurene Van Erp
Best Champion Zebra Finch Pair   Pete & Laurene Van Erp
Best Champion Zebra Finch   Pete & Laurene Van Erp
Best Champion Zebra Finch Single   Vince & Kendra Moase
Best Novice Zebra Finch    
Best Novice Zebra Finch Single    
     
Division Five- Hookbills   JUDGE- John Zerafa
     
AACC Best Young Hookbill in Division   Jane Gillespie
Best Hookbill   Jane Gillespie
Second Best Hookbill   Leonard Rooplall
Third Best Hookbill   Jane Gillespie
     
Best Lovebird   Gary D'Ornellas
Second Best Lovebird   Gary D'Ornellas
Best Cockatiel   Jane Gillespie
Second Best Cockatiel   Jane Gillespie
Best Small Parrot   Jane Gillespie
Second Best Small Parrot   Jiommy Tam
Best Medium Parrot   Jane Gillespie
Second Best Medium Parrot   Leonard Rooplall
Best Large Parrot   Jane Gillespie
Second Best Large Parrot   Leonard Rooplall
Best Novice in Division - Hookbill   Ron Reid
     
Division Six- Budgerigars   JUDGE- Jim Marshall
     
AACC Best Young Budgerigar   Mervyn & Myola Sequeira
Best Budgerigar   Mervyn & Myola Sequeira
Second Best Budgerigar   John Zerafa
Third Best Budgerigar   Dale Vanclieaf
Best Opposite Sex   Mervyn & Myola Sequeira
     
Best Champion Budgerigar   Mervyn & Myola Sequeira
Second Best Champion Budgerigar   John Zerafa
Third Best Champion Budgerigar   Mervyn & Myola Sequeira
Fourth Best Champion Budgerigar   John Zerafa
Best Novice Budgerigar   Dale Vanclieaf
Second Best Novice Budgerigar   Dale Vanclieaf
Third Best Novice Budgerigar   Dale Vanclieaf
Fourth Best Novice Budgerigar   Dale Vanclieaf
     
Best Rare Budgerigar   Dale Vanclieaf
Best Redeye (Albino, Lutino,Lacewing)   Dale Vanclieaf
Best Yellowface   Dale Vanclieaf
Best Dominant Pied   Bernie Hansen
Best Recessive Pied   Jim Gilchrist
Best Spangle   Mervyn & Myola Sequeira
Best Clearbody   Dale Vanclieaf
Best Sky Blue   Mervyn & Myola Sequeira
Best Dark Factor (Cobalt,Violet,Mauve,Olive)   John Zerafa
Best Domestic or commercial   Jerry Randell
     
Division - American Singers.   JUDGE- Anand Persad

2015 National WINNERS

Show Management - Deidre and Jeremy
Deidre (President BFBS) Jeremy (Show Manager)


This site maintained by: The Avicultural Advancement Council of Canada,
E-mail: Webmaster
Copyright 1977 - 2012 © The Avicultural Advancement Council of Canada