The Society:

  HOME

  Introduction

  Objects

  Join or renew

  Guest Book

  Hall of Fame

  Products For Sale

  Classifieds Ads

  Contact Us

 

The Avicultural Journal

  Journal Archives

  Exotic Bird Species

  Budgerigar Information

  Canary Information

  Parrot Information

  Finch Information

  General Information

  First Breeding Awards

 

Affiliations:

  Affiliated Clubs

  Parrot Association of Canada

  Avian Preservation Foundatn

 

Showing Birds:

  Canadian Shows

  National Results

  Accredited Judges

 

Leg Bands:

  General Information

  Band Size Chart

  Trace a Band

  Band Prices

  Order Bands

  Current Ring Codes

 

Links:

    Links

    Copyright & Privacy Policies

 

2014 NATIONAL SHOW RESULTS 

(55rd Canadian National Cage Bird Show)

 

Hosted by the
Budgerigar & Foreign Bird Society

Brampton, Ontario Canada

 

Division One-A - Borders/Fife

 
JUDGE-Luis Belchior
   
 
Best Border
 
Leng Lim
Second Best Border
 
Leng Lim
Third Best Border
 
Capalbo & Brutto
Fourth Best Border
 
Vince Turco
Fifth Best Border
 
Capalbo & Brutto
Sixth Best Border
 
Vince Turco
Seventh Best Border
 
Capalbo & Brutto
Best White/Blue Border
 
Joe Cacilhas
Best Cinnamon/Fawn
 
Jay Bunker
     
Best Fife   Joe Cacilhas
Second Best Fife   Joe Cacilhas
Third Best Fife   Tony Medeiros
Fourth Best Fife   Joe Cacilhas
Fifth Best Fife   Jay Bunker
Sixth Best Fife   Francesco Paternostro
Seventh Best Fife   Kire Crnoevic
Best Cinnamon   Reynold & Mahogany Paul
Best Fawn   Joe Cacilhas
Best Novice Border/Fife   Kire Crnoevic
     
Division One B-Type Canaries   JUDGE- Keith Ferry
     
AACC Best Young Type Canary in Div 1B   Emanuel Estevan
Best Gloster   Emanuel Estevan
Second Best Gloster   Emanuel Estevan
Third Best Gloster   Pat Donnelly
Fourth Best Gloster   Emanuel Estevan
Best Gloster Consort   Pat Donnelly
Best Gloster Corona   Emanuel Estevan
Best Yellow Gloster   George Raftoopoulus
Best Cinnamon Gloster   Emanuel Estevan
Best White/Fawn/Blue   Emanuel Estevan
     
Best Type Canary   John Kotsoros
Second Best Type Canary   John Kotsoros
Third Best Type Canary   Dave Onofre
Best Norwich   John Kotsoros
Second Best Norwich   John Kotsoros
Best Yorkshire   John Kotsoros
Second Best Yorkshire   John Kotsoros
Third Best Yorkshire   John Kotsoros
Best Parisian Frill   Dave Onofre
Second Best Parisian Frill   Aziz Shahsamand
Best Northern (Dutch) Frill   Frank Ferreira
Best Southern Frill   Sergio Lima
Best Lizard   Dougie Heggie
Best Padovan Frill   Doug Heggie
Best Belgian Fancy   Sergio Lima
Best Scotch Fancy   Jay Bunker
Second Best Scotch Fancy   Jay Bunker
Best Japanese Hoso   Jay Bunker
Best Rarer Fancy   Ben Beheshtan
Best Novice in Division   Frank Ferreira
     
Division Two-Lipochrome Colourbred   JUDGE- Pietro Labbate
     
AACC Best Current Year Lipochrome Canary   Selwan Solaka
Best Lipochrome Canary   Selwan Solaka
Second Best Lipochrome Canary   Joe Larocca
Third Best Lipochrome Canary   Gatto Aviaries
     
Best White Lipochrome   Tullio Ferri
Second Best White Lipochrome   Tullio Ferri
Third Best White Lipochrome   Tullio Ferri
Best Yellow Lipochrome   Frank Giordano
Second Best Yellow Lipochrome   Michele Rosati
Best Red Intensive Lipochrome   Joe Larocca
Second Best Red Intensive Lipochrome   Gatto Aviaries
Third Best Red Intensive Lipochrome   Arturi & Ramundi
Fourth Best Red Intensive Lipochrome   Arturi & Ramundi
Best Red Frost Lipochrome   Selwan Solaka
Second Best Red Frost Lipochrome   Arturi & Ramundi
Third Best Red Frost Lipochrome   Arturi & Ramundi
Fourth Best Red Frost Lipochrome   Selwan Solaka
Best Red Mosaic Lipochrome   Gatto Aviaries
Second Best Red Mosaic Liopochrome   Gatto Aviaries
Best Red Ivory Lipochrome   Tony Molinaro
Second Best Red Ivory Lipochrome   Arturi & Ramundi
     
Division Three - Melanin Colourbred   JUDGE- Stefano Bianchi
     
AACC Best Current Year Melanin Canary   Gatto Aviaries
Best Classic Melanin Canary   Gatto Aviaries
Second Best Classic Melanin Canary   Gatto Aviaries
Third Best Classic Melanin Canary   Gatto Aviaries
     
Best Black   Gatto Aviaries
Second Best Black   Rado Pagac
Third Best Black   Gatto Aviaries
Best Brown   Gatto Aviaries
Second Best Brown   Gatto Aviaries
Best Agate   Joe Larocca
Best Isabel   Joe Larocca
Best Mosaic Melanin Canary   Gatto Aviaries
Second Best Mosaic Melanin Canary   Gatto Aviaries
Third Best Mosaic Melanin Canary   Gatto Aviaries
Best Pastel   Andre Gomes
Best Opal   Peter & Kathy De Cesare
Second Best Opal   Peter & Kathy De Cesare
Third Best Opal   Gatto Aviaries
Best Phaeo   Gatto Aviaries
Best Satinette/Topaz/Eumo/Onyx   Joe Larocca
Best Cobalt   Gatto Aviaries
Second Best Cobalt   Gatto Aviaries
Third Best Cobalt   Arturi & Ramundi
Fourth Best Cobalt   Rado pagac
Fifth Best Cobalt   Arturi & Ramundi
Best Multiple & Nw Mutation/Siskin/Mule   Jean Haddad
     
Division Four- Finches   JUDGE- Ken Bunby
     
AACC Best Young Finch inc Zebra   Ron Cloutier
Best Finch   Mike Manley
Second Best Finch   Vince & Kendra Moase
Third Best Finch   Julie Lawson
     
Best African Finch   Mike Manley
Second Best African Finch   Vic Gonsalves
Best Young Australian Finch   Richardo Gaskin
Best Grass Finch   Vince & Kendra Moase
Best Gouldian Finch   Julie Lawson
Best Opposite Sex Gouldian Finch   Julie Lawson
Second Best Gouldian Finch   Vic Gonsalves
Third Best Gouldian Finch   Julie Lawson
Fourth Best Gouldian Finch   Julie Lawson
Best East Asian or Indian Finch   Ron Cloutier
Best Central or South American Finch   Robert Whittle
Best Softbill or Cardinal   Mike Manley
Second Best Softbill or Cardinal   Mike Manley
Best European Finch   Mario Gauci
Second Best European Finch   Vince & Kendra Moase
Best Bengalese   Ron Cloutier
Second Best Bengalese   Vince & Kendra Moase
Best Novice in Division - Finch   Akram Hoseph
Best Junior In Division - Finch   Zack Brideau
1st Place   Mike Manley
2nd Place   Vince & Kendra Moase
3rd Place   Julie Lawson
4th Place   Mike Manley
5th Place   Richardo Gaskin
6th Place   Antonio Cardoso
7th Place   Richardo Gaskin
8th Place   Ron Cloutier
9th Palce   Ron Cloutier
10th Place   Mike Manley
     
Zebra Finch Awards
   
Best Zebra Finch   Richardo Gaskin
Best Champion Zebra Finch Pair   Jimmy Tam
Best Champion Zebra Finch   Jimmy Tam
Best Champion Zebra Finch Single   Richardo Gaskin
Best Rare Zebra Finch (AOV)   Richardo Gaskin
     
Division Five- Hookbills   JUDGE- Gary Morgan
     
AACC Best Young Hookbill in Division   Jane Gillespie
Best Hookbill   Leonard Rooplall
Second Best Hookbill   Jane Gillespie
Third Best Hookbill   Gary D'Ornellas
     
Best Lovebird   Gary D'Ornellas
Second Best Lovebird   Gary D'Ornellas
Third Best Lovebird   Gary D'Ornellas
Best Cockatiel   Zack Brideau
Second Best Cockatiel   Zack Brideau
Third Best Cockatiel   Steve & Robyn Elich
Best Small Parrot   Mike Manley
Second Best Small Parrot   Jimmy Tam
Third Best Small Parrot   Jane Gillespie
Best Medium Parrot   Leonard Rooplall
Second Best Medium Parrot   Ron Reid
Best Large Parrot   Jane Gillespie
Second Best Large Parrot   Jane Gillespie
Best Novice in Division - Hookbill   Leonard Rooplall
Best Junior in Division - Hookbill   Zack Brideau
     
Division Six- Budgerigars   JUDGE- Ray Watson
     
AACC Best Young Budgerigar   Bernard O'Reilly
Best Budgerigar   Bernard O'Reilly
Best Opposite Sex   John Zerafa
     
Best Champion Budgerigar   Bernard O'Reilly
Second Best Champion Budgerigar   John Zerafa
Third Best Champion Budgerigar   Bernie Hansen
Fourth Best Champion Budgerigar   Bernard O'Reilly
Fifth Best Champion Budgerigar   John Zerafa
Best Novice Budgerigar   Dale Vanclieaf
Second Best Novice Budgerigar   Dale Vanclieaf
Third Best Novice Budgerigar   Rae Cronin
Fourth Best Novice Budgerigar   Rae Cronin
Fifth Best Novice Budgerigar   Dale Vanclieaf
     
Best Rare Budgerigar   Dale Vanclieaf
Best Redeye (Albino, Lutino,Lacewing)   John Zerafa
Best Yellowface   Rae Cronin
Best Dominant Pied   Linda Haswell
Best Recessive Pied   Jim Gilchrist
Best Spangle   Bernie Hansen
Best Clearbody   Dale Vanclieaf
Best Sky Blue   Rae Cronin
Best Dark Factor (Cobalt,Violet,Mauve,Olive)   Bernie O'Reilly
Division American Singers.   JUDGE- Dorothea Ashbery
     

2014 National WINNERS

Show Management - Deidre and Jeremy
Deidre (President BFBS) Jeremy (Show Manager)


This site maintained by: The Avicultural Advancement Council of Canada,
E-mail: Webmaster
Copyright 1977 - 2012 © The Avicultural Advancement Council of Canada